sobota, 18 grudnia 2010

Mars





Mars jest czwartą w kolejności planetą od słońca. Nazwa tej planty pochodzi od rzymskiego boga wojny - Marsa. Nazwę tą nadali jej starożytni, gdyż obserwowana z Ziemi planeta ma rdzawo czerwony odcień, co kojarzyło się z pożogą wojenną. Stąd też określenie "Czerwona Planeta". odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. 


Mars wiruje wokół własnej osi podobnie jak Ziemia. Doba Marsjańska jest nieznacznie dłuższa od ziemskiej i trwa 24.6 godziny. Na Marsie mamy pory roku analogiczne do ziemskich, ale dwukrotnie dłuższe, co jest spowodowane dłuższym obiegiem wokół Słońca oraz faktem, że prostopadła do osi obrotu płaszczyzna równika jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 24 stopni. Mars jest mniejszy od Ziemi, jego promień równikowy ma długość 3397 km. Masa planety stanowi tylko 0.1 masy Błękitnej Planety i jest ponad 3 miliony razy mniejsza od masy Słońca. Średnia gęstość materii Czerwonej Planety jest mniejsza niż gęstość pozostałych planet grupy ziemskiej i wynosi wynosi 3,93 g/cm3

Powierzchnia Marsa (od bieguna północnego [u góry] do 60oszerokości południowej) w projekcji Mollweidego. Fot. HST/NASA.

Temperatura powierzchni planety zmienia się od około 170 do około 300 kelwinów. Ilość energii słonecznej padającej w jednostce czasu na jednostkę powierzchni Marsa stanowi zaledwie 40% ilości energii docierającej do powierzchni Ziemi. 


Mars posiada dwa księżyce o nieregularnych kształtach. Mogą być one przechwyconymi planetoidami lub ciałami utworzonymi z materii wyrzuconej przez uderzenia z powierzchni planety. Zostały one odkryte przez Asapha Halla w 1877 roku.Ich nazwy pochodzą od imion synów greckiego boga wojny Aresa, Fobosa (jego imię znaczy "strach") i Dejmosa ("trwoga"), którzy w mitologii greckiej towarzyszyli ojcu w bitwach. Odpowiednikiem Aresa w mitologii Rzymian był właśnie Mars. 

Historię geologiczna Marsa można podzielić na trzy podstawowe epoki:



Epoka noachijska - najstarsza epoka, kiedy to powierzchnię planety pokrywał głęboki ocean.

Epoka hesperyjska - średnia epoka. Z północnych równin zniknęły wody, ale w rejonach okołorównikowych istniały jeziora powstałe ze stopionego lodu o średnicach około 20 km. 

Epoka amazońska - epoka najmłodsza. Epoka uważana wcześniej za zimną i suchą, jednak ostatnie obserwacje wskazują na istnienie miejsc, z których wypływała woda z lodowców położonych na średnich szerokościach geograficznych Marsa.



Mars jest planetą najbardziej podobną do Ziemi i dlatego od dawna się podejrzewa, że na jego powierzchni mogą istnieć (lub istniały) jakieś prymitywne formy życia. Dwie sondy kosmiczne Viking, które w 1976 roku wylądowały na powierzchni Czerwonej Planety, nie przyniosły rozwiązania tego problemu. W 1996 roku ogłoszono, że w znalezionym na Antarktydzie meteorycie ALH 8400, pochodzącym z Marsa, stwierdzono obecność śladów prymitywnego życia sprzed 3,6 mld lat. Nie jest to, oczywiście, dowód, że na Marsie istniało życie, lecz jedynie hipoteza zachęcająca do dalszych badań. Jednym z priorytetowych celów przygotowywanych i planowanych misji kosmicznych do Marsa jest więc poszukiwanie na nim śladów życia.




Użyte źródła: 

4 komentarze:

  1. Super, super praca! Wyśmienita. Jak na pierwszego bloga bardzo ładne wykonanie1 Daję 6 na 6. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Parę blogów widziałem osób początkujących, ale powiem szczerze, że ta praca bardzo ładnie wygląda, fajnie się ją czyta, no i co najważniejsze wiele nowych informacji się dowiedziałem. heh ;D Zgodzę się z poprzednikiem że bardzo dobra praca.

    OdpowiedzUsuń
  3. Macie racje ciekawa.
    Nawet z niej skorzystam ;P

    OdpowiedzUsuń